• Barbaros Mh, Mor Amber Sk, No:1/E Ataşehir / İstanbul
  • 02165041919
jay-wennington-364037-unsplash.jpg

Köpekler neden eve tuvalet yaparlar?

Yavru Köpekler

Köpeğinizin eve veya istenmeyen bir yere tuvaletini yapmasının bir çok nedeni olabilir. Bu durumların içinde en sık görülenlerden biri yavru köpeklerin tuvaletlerini eve yapmalarıdır. Yavru bir köpeğin tuvaletini eve yapması son derece normal bir durumdur.

Yavru köpeklerin sfinkter denilen anüs ve idrar kesesi çıkışındaki kassel yapıları gelişmediği için tuvaletlerini uzun süre tutamayabilirler. Eğer yavru bir köpeğiniz var ise ve evinizin kaka çiş olmasını istemiyorsanız köpeğinizin kasları gelişene kadar ve tuvalet eğitimini alana kadar alan kısıtlaması yapmanız gerekir. Alan kısıtlaması yapmanız için ise köpek çitlerini kullanabilirsiniz. Köpeğinizin ırkına ve büyüklüğüne göre uygun bir çit edinmeniz tuvalet eğitimi vermeniz için çok önemlidir.

Köpeğiniz Yetişkin Mi?

Yetişkin bir köpeğin eve tuvaletini yapmasının en çok karşılaşılan nedenlerinden biri ise sahibinin dikkatini çekmek istemesidir veya bunu protesto amaçlı da yapıyor olabilir. Bu duruma küçüklüğünde verilen yanlış veya eksik tuvalet eğitimi de neden olabilir. Köpeğinizle az ilgilenmeniz, yürüyüşe çıkarmamanız, onunla oyun oynamamanız, farklı bir hayvan sahiplenmeniz veya başka köpeklerle ilgilenmeniz gibi durumlarda köpeğiniz protesto amacıyla tuvaletini eve yapabilir. Köpeğinizle biraz daha fazla ilgilenmeniz bu durumun geçmesini sağlayabilir. Eğer bu davranışa köpeğiniz inatla devam ediyorsa profesyonel bir eğitmenden destek almanız hem köpeğiniz hem sizin için en doğrusu olacaktır.

Yaşı İlerlemiş Köpekler?

Yaşlı köpeklerin zamanla kasları zayıfladığı için onlar da tıpkı yavrular gibi tuvaletlerini uzun süre tutamayıp eve tuvaletlerini yapabilirler. Bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Böyle bir durumda köpeğinizi daha sık tuvalete çıkarmak veya tuvaletini yapması için ev içerisine farklı yerlere tuvalet pedi koymanız eve tuvaletini yapmasını engelleyecektir.

Başka Ne Gibi Nedenler Olabilir?

Köpeğiniz evde takıntılı bir şekilde hep aynı yere idrarını yapıyorsa bunun sebebi iç güdüsel olarak bölgesini işaretlemesi de olabilir. Peki köpekler neden bunu yaparlar? Böyle bir durumda köpeğinizi gözlemleyerek idrarını yaparken hemen müdahale edip onu sert bir ses tonuyla azarlamanız bu davranışı bırakmasını sağlayabilir. Ayrıca idrar yaptığı yeri köpekler için özel idrar kokusunu giderici spreylerle temizlemek veya köpeklere özel uzaklaştırıcı spreyler kullanmak bu davranışı yapmayı bırakmasına yardımcı olabilir.

Tüm bunlardan farklı olarak köpeğiniz bir sağlık probleminden dolayı eve tuvaletini yapıyor olabilir. Erkek köpekler prostat hastalığı, dişi köpeklerin östrojen hormonu seviyesindeki anormallikler, idrar yolu enfeksiyonları, idrar kesesinde ya da idrar kesesine baskı yapan tümöral oluşumlar, bazı ilaçların yan etkileri, ishal gibi hastalıklarda da köpeğiniz eve tuvaletini yapabilir. Eğer köpeğiniz tuvaletini istemsiz bir şekilde eve yapıyor veya kaçırıyorsa en kısa zamanda veteriner hekiminize danışmalısınız.

Biz Ataşehir Metropol Veteriner Kliniği olarak deneyimli kadromuz ve son teknoloji tanı-tedavi cihazlarımızla 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz ve minik dostlarınızla ilgili her türlü soru ve problem ile ilgili sizlere yardım etmeye hazırız.

Call Now Button